Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Рождество на Пресвета Богородица
22.09.2009.

 

Sample Image
 

 

 На празникот на раѓањето на Мајката Божја,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во црквата „Св.Димитриј“ во Валандово отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата сослужуваа свештенослужители од гевгелиското архиерејско намесништво.

 

На празникот на раѓањето на мајката над сите мајки, мајката од чија утроба се роди Спасителот на светот, која што прва го слушна гласот на ангелот како и довикува: „Радувај се, благодатна! Господ е со тебе! Благословена си ти меѓу жените!“, многуброен народ доаѓа  да ги посети Божјите храмови низ целиот свет и со молитвено поклонение и молитви кон Божјата Мајка да го побара нејзиното застапништво пред престолот на Господ Бог, Исус Христос.

 

 

Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image

 

 

 

Верниот народ се причести со Светите Христови дарови.

 
< Претходно   Следно >