Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Отсекување на главата на Св. Јован Крстител
15.09.2009.
 
Sample Image
 
На празникот на отсекувањето на главата на Свети Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел присуствуваше во Бигорскиот манастир. Митрополитот Агатангел чиноначалствуваше со вечерната богослужба на која надлежниот Митрополит на Дебарско-кичевската епархија, г. Тимотеј изврши монашки потсриг на искушеникот Спасе Медаровски од Бигорската обител, со ново име Силуан.


 
 

 

Sample Image   Sample Image
 
Следниот ден Митрополитите г. Агатангел и г. Тимотеј сослужуваа на Божествената Литургија, со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.
 
 Sample Image
 
  Sample Image   Sample Image
 
 Sample Image 


  Sample Image   Sample Image
 
  Sample Image   Sample Image
 
  Sample Image   Sample Image
 
Sample Image  Sample Image

 


Повеќе инфо:

http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=3956

 
< Претходно   Следно >