Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
На Петровден во Папрадиште
13.07.2007.

                                        

Sample Image

 


Денот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, беше одбележан во селото Папрадиште....

 

Денот на Светите апостоли Петар и Павле – Петровден, беше одбележан во селото Папрадиште, во близината на Велес, каде што Митрополитот Повардарски г. Агатангел оддржа Света Архиерејска Литургија, во сослужение на свештенство на Повардарската епархија. Православниот храм „Св. Петар и Павле“,еден од најголемите бисери на сакралната архитектура во областа Азот, велешко, кој што е изграден во 1900 година, беше духовниот дом на стотици верници од Велес, неговата околина, но и од други градови во Македонија, кои присустувајќи на Архиерејската Литургија, им се поклонија на Светите апостоли Петар и Павле.


 

                                              

                                             

Sample Image

 


                                             

Sample Image

 


                                             

Sample Image
   

 


                                                                                                

                                                

 

 
< Претходно   Следно >