Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
„Св. Ѓорѓи“ - Ѓурѓовден
7.05.2009.
 
Sample Image
 
 

На 06. 05. 2009 година, на празникот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во храмот на светиот великомаченик Георгиј во селото Пирава. На Литургијата сослужуваа повеќе свештеници од гевгелиското намесништво на епархијата.


 
 
 
Sample Image    Sample Image
 
  Sample Image    Sample Image
 

 


На Литургијата присуствуваа голем број верници од Пирава и околните села кои традиционално го празнуваат Ѓурѓовден и како слава на селата во кои живеат.  Некои од присутните верници се причестија со Светите Христови дарови, а по завршувањето на Литургијата беше осветен и празничен колач за здравје и спасение на верниците.


 

 
 
 Sample Image
 
Sample Image     Sample Image
 
 
 
 
 
 
< Претходно   Следно >