Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свештенство arrow Свештенство - Велес
Свештенство - Велес
2.07.2007.

 

Sample ImageПарохиски свештеник протоереј-ставрофор Славе Јованов

Роден е на 03. 12. 1960 г., во Велес. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 14. 03. 1981 година, а за свештеник на 31. 01. 1982 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Гаврил. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 01. 03. 1982 година. На 01. 03. 1998 год. е произведен во чин протоереј, а со одлука на САС бр. 441 од 24. 12. 2003 се одликува со правото на носење на граден крст.

043/243-444 070/782-777

 

Sample ImageПарохиски свештеник протоереј Борис Симоновски

Роден е на 28. 05. 1966 во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 14. 02. 1994 година, а за свештеник на 20. 03. 1994 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Михаил. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 01.04.2000 година.

ул. Моша Пијаде бр. 9, Велес 070/639-646

 

Sample ImageПарохиски свештеник протоереј Ристе Јанушев

Роден е на 02. 04. 1973 во Велес, каде што завршил основно и средно гимназиско образование. Дипломирал на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 31. 01. 2004 година, а за свештеник на 04. 02. 2004 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-Кичевски и администратор Повардарски г. Тимотеј. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 15. 06. 2004 година. На ден 20. 02 2011 година од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел е произведен во чин протоереј.

ул. Ѓоре Органџиев бр. 30, Велес 078/284-844

 

Sample ImageПарохиски свештеник Горанче Темелковски

Роден е на 01. 10. 1976 г., во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 29. 08. 2002 година, а за свештеник на 13. 10. 2002 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-Кичевски и администратор Повардарски г. Тимотеј. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 15. 06. 2004 година.

043/224-991 075/201-417

 

Sample ImageПарохиски свештеник Мики Миовски

Роден на 22. 02. 1980 г., во Велес. Завршено средно богословско училиште 31 генерација (1994-1999). Ракоположен во ѓаконски чин на 11. 09. 2004 г., во манастир „Св. Јован Бигорски” во времето на митрополит Тимотеј, а во свештенички чин на 21.09.2004 г., во манастир Рождество на Пресвета Богородица (Пречиста) во Кичево во времето на митрополит Тимотеј. На прва парохиска должност поставен на 01. 12. 2004 г., во храм „Св. Димитрија” во Кавадарци. На 01. 12. 2005 г., поставен на парохија во Велешко Архиерејско намесништво во храм „Св. Вмч. Пантелејмон” во Велес. На 01. 05. 2007 г., преместен на парохија во храм „Вознесение Христово” во Велес. На 15. 05. 2007 г., поставен за старешина на Тимјаничка парохија - Кавадаречко Архиерејско намесништво.

077/636-700

 

Sample ImageПарохиски свештеник Борислав Бобевски

Роден е на 07. 07. 1982 г., во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 07. 07. 2004 година, а за свештеник на 28. 08. 2006 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-Кичевски и администратор Повардарски г. Тимотеј. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 01. 10. 2006 година.

075/293-596

 

Sample ImageПарохиски свештеник Горан Панзов

Роден на 28.11.1972 во Велес каде што завршил основно и средно образование. Средното образование го завршил во Гимназијата „Кочо Рацин” смер културолошки техничар. На Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје се запишал во 1992-1993 год., како редовен студент. Дипломирал на Богословскиот факултет на 06. 07. 1998 год., на тема „Верското воспитание на децата”. За ѓакон е ракоположен на 24 мај 2000 год., а за свештеник на 20 јули 2000 год. од Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На парохиска служба поставен во црква „Св. Вмч. Пантелејмон” во Велес на 01. 11. 2000 година. На 15 јуни 2003 година преместен на парохиска служба во Росоманската парохија.

043/234-569 070/570-061

 

 

Sample ImageПензиониран свештеник Станко Петковски

Роден е на 26. 06. 1953 во с. Нов Иственик - Делчевско, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 27. 09. 1975 година, а за свештеник на 05. 10. 1975 година од страна на тогашниот Митрополит Американско-канадски и австралиски и администратор Полошко-кумановски г. Кирил. На парохиска служба во Изворската парохија стапил на 01. 11. 1975 година.

043/232-808

 

Sample ImageПарохиски свештеник Звонимир Чукниев

Роден е на 28.06.1959 год., во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 20. 07. 1983 г., а за свештеник на 09. 08. 1983 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Гаврил. На парохиска служба во Башиноселската парохија стапил на 15. 06. 2001 година.

043/243-411 070/572-201

 

Sample ImageПарохиски свештеник Драгољуб Костадинов

Роден е на 25. 06. 1965 во с. Капиново, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 31. 01. 1995 год., од митрополит г. Михаил, а за свештеник на 14. 02. 1995 год., од Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

043/248-345; 070/560-366

 

 

Sample ImageПарохиски свештеник Божинов Влатко

Роден е на 12. 09. 1970 год. во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 07. 07. 1995 година, а за свештеник на 29. 03. 1997 година од Митрополитот Австралиско-новозеландски и администратор Преспанско-пелагониски г. Петар. На парохиска служба во парохијата Градско стапил на 01. 05. 1997 година.

043/251-414

 

Sample ImageПарохиски свештеник Јованче Илиев

Роден е на 20.01.1983 година во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 14.01.2007 година, а за свештеник на 01.07.2007 година од Митрополит Повардарски г. Агатангел. На парохиска служба во Башиноселската парохија стапил на 01.10.2007 година.

076/443-445

 

Sample ImageСвештеник Димче Спасев

Роден 31. 05. 1977 година во Велес. Основно образование стекнал во Велес, а средно во Македонската православна Богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Студент на Богословскиот факултет во Скопје. Ракоположен во чин ѓакон на 03. 03. 2009 година од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатагел во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. Во чин свештеник е ракоположен на 23.08. 2009 во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 

 

Sample ImageПарохиски свештеник Драги Гаштарски

Роден на 25.10.1978. во с. Русиново – Берово, основното образование го завршува во родното село, а учебната 93/94 година се запишува во средното богословско училиште „Св. Климент Охридски во с. Драчево - Скопје, по завршувањето на истото го продолжува своето образование на православниот богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје на кој што дипломира 2007 година. На 04.10.2009 год. кога Македонската православна црква го слави „Соборот на сите македонски светители“ во Неготино од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел е хиротонисан во првиот степен од свештенството, ѓаконскиот, а на 01.11.2009 год. на денот на Св. Прохор Пчињски од истиот е хиротонисан во презвитерскиот чин. На парохиска служба во Валандовската парохија стапил на 01.01.2010 год, а од 16.06.2010 год. е пoставен и за старешина на манастирот „Св. вмч. Ѓеорѓиј“- Валандово.

 

Sample ImageПарохиски свештеник Игор Пармачки

Роден на 04. 09. 1982. во Берово, основното образование го завршува во родниот град, а средното образование во Македонската богословија „Св. Климент Охридски во с. Драчево - Скопје. По завршувањето на средната богословија, своето образование го продолжува на православниот богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. На 26. 02. 2012 год. во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ е раколополжен во чин ѓакон од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. Агатангел, а на 11. 03. 2012 год. е хиротонисан во свештенички чин, исто така од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На парохиска служба е поставен при црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

Sample ImageПарохиски свештеник Јани Мулев

Роден е на 19. 02. 1979 во Велес. Основно образование завршува во Велес, а средно во Македонска Православна Богословија „Св. Климент Охридски” во Драчево. На Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје дипломира во 2005 година. Ракоположен е во ѓаконски чин на 07. 01. 2008 год. од Митрополитот Повардарски г. Агатангел во Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес, а на 09. 12. 2012 год. во црквата „Св. Климент Охридски“ во Чашка е хиротонисан во свештенички чин, исто така од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На парохиска служба е поставен при црквата „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес.

e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете

 

Sample ImageПротоѓакон Влатко Стоименов

Роден е на 07. 06. 1975 година во Штип. Основно и средно образование завршува во родниот град, а на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје дипломира во 2001 година. Во ѓаконски чин е ракоположен на 24. 09. 2006 година од Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а од 01. 01. 2007 година е назначен за секретар на Повардарската епархија. Во чин протоѓакон е произведен на 09. 08. 2013 година од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Адреса на живеење: „4 Македонска бригада” бр. 4, 2000 Штип.

Телефон: 032/383-609; 071/869-065;

 e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете

Sample Image

Ѓакон Васил Ристовски

Роден на 10. 08. 1984 година во Велес. Основно образование завршил во Велес, а со средно богословско образование се стекнал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево“. Студира на теолошкиот православен факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Во чин ѓакон е ракоположен на 03. 03. 2013 година во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

 

 
Следно >