Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Сретение Господово
18.02.2009.

 

 

Sample Image
 

 

На празникот на Сретението Господово , Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

Sample Image    Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Sample Image    Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
 

 „Како што праведниот Симеон се сретна со Бога земајќи Го во своите прегратки, така и ние на оваа света Литургија се сретнавме и Го видовме Бога преку заедничката молитва и преку примањето на светата Евхаристија.“ рече Митрополитот Агатангел во своето празнично слово кон присутните верници. Тој покрај беседата за Сретението Господово, бидејќи оваа недела е посветена на Блудниот син, кратко зборуваше и за Блудниот Син, поттикнувајќи ги верниците по примерот на Блудниот Син да ја исчистат својата совест преку покајание и исповед. 
< Претходно   Следно >