Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Св. Ѓорѓи - Литургија
9.12.2008.

 

Sample Image

 

На денот кога Светата Православна Црква го слави споменот на светиот великомаченик Ѓорѓи, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во манастирот посветен на овој светител во Неготино. На Литургијата сослужуваа свештеници од велешкото и кавадаречкото намесништво на епархијата. 

 

 
 
 
 

Голем број на верници молитвено присуствуваа на Литургијата, а дел од нив ги примија Светите Христови дарови.

 
 
Sample Image   Sample Image
 

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот и свештениците се упатија во дворот на манастирот каде ги осветија и ги прекршија славските колачи и осветија вода за здавје и спасение на верниците.

 

Sample Image   Sample Image

 


При посетата на Неготино, Митрополитот Агатангел благоволи и изврши осветување на новата градска галерија на виното.


 
< Претходно   Следно >