Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Божествена Литургија
17.11.2008.
 
 
Sample Image
 
 

Во црквата посветена на Светиот великомаченик Георгиј во Чаир беше прославен преносот на чесните мошти на патронот од местото на неговото свето страдање заради името Христово (Никомидија) во неговото родно место, во црквата којашто христијаните му ја посветија на неговиот спомен во градот Лида Палестинска. Во чест на тој благодатен настан во црквата на Свети Георгиј во Чаир Божествена Литургија отслужи Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г.Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и голем број свештенослужители од скопската епархија.

    
 
 
 
Sample Image
 
 
 
На Литургијата на која присуствуваа голем број верни, Архиепископот благоволи и го произведе чтецот Златко Малинов од Скопје во чин ѓакон. 
 
 
 
Sample Image
 
 
 Sample Image
 
< Претходно   Следно >