Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
„Св. Димитриј“ - Божествена Литургија
11.11.2008.

 

sdk11.jpg
 
 
 
На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествената Литургија во храмот во Кавадарци посветен на  овој светител.

 

 

 
sdk12.jpg
 
 
 На Божествената Литиргија присуствуваа голем број на верници од Кавадарци и од неговата околија, кои традиционално секоја година молитвено му се поклонуваат на Светиот великомаченик Димитрија и го молат за застапништво на нивните души пред престолот на Господ Бог.
 
sdk13.jpg
 
 
На почетокот на Литургијата Митрополитот Агатангел благоволи и го пострижа во чин чтец завршениот богослов Грозданов Трајче од Кавадарци. 
 
 
 sdk15.jpg
 
 
sdk14.jpg
 
 
На Литургијата верниците се причестија со Телото и Крвта Христови, а потоа Митрополитот Агатангел и свештенството осветија вода и ги прекршија славските колачи.
 

 
 
< Претходно   Следно >