Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Осветување на камен - темелник на нова црква
6.11.2008.

 

 
 
Sample Image
 
 

 

Денес, на ден 06. 11. 2008 година, беше осветен камен-темелник на нова црква во велешкото село Мамутчево. Осветувањето на камен-темелникот го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. 

 
Sample Image
 
 
Новата црква ќе биде посветена на „Св. Троица“ празник кој жителите на ова село го прославуваат како слава на селото.
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
 
Црквата ќе се гради со средства на жителите на Мамутчево. 
 
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
< Претходно   Следно >