Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на манастирот „Св. Петка“, село С`лп
Осветување на манастирот „Св. Петка“, село С`лп
13.10.2008.

 

Sample Image Sample Image

 

 

 

 

 

 

   

  

Sample Image Sample Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


На ден 11. 10. 2008 год. сабота, се изврши осветување на манастирот „Св. Петка“ во велешкото село С`лп. Со чинот на осветувањето на манастирот, началствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештеници од велешкото намесништво на епархијата.На чинот на осветувањето на манастирот присуствуваше многуброен народ од С`лп, околните села, од градот Велес, како и од други македонски градови.


 

 

 

  


Чинот на осветувањето на манстирот започна во 8, 30 часот, со пристигнувањето на архиерејот во манастирскиот комплекс. Откако храмот беше осветен, Митрополитот Агатангел отслужи Света Божествена Литургија.


 

Sample Image

 

Sample Image

 

 Sample Image

 

Sample Image

 


Ктитор на манастирот е г-дин Зоран Темелков од Велес, со неговата фамилија.


 

 

Sample Image

 

Sample Image

 

 Sample Image

 

 


На ктиторот на манастирот и сите заслужни луѓе, кои учествувале и ја помогнале изградбата на манастирот, Митрополитот Повардарски им додели благодарници. По повод осветувањето на манастирот беше организирана и културно-уметничка програма, а беше послужена и трпеза за сите присутни гости.


 

Sample Image

 

Sample Image

 

Sample Image

 
< Претходно   Следно >