Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Митрополит arrow Осветувања
Осветувања
24.09.2008.

  

На 27.01.2007 год. Одданние на Богојавление; св. Сава Српски; св. Нина Грузиска, освети и положи камен-темелник за нова црква во с. Манастирец - Росоман, која ќе биде посветена на Св. Николај Мирликиски Чудотворец.

 

На 03.05.2007 год., Преп. Теодор Трихин; св. Анастасиј Синаит, ја освети камбанаријата во манастирот „Св. Георгиј“ во Неготино;

 

На 06.05.2007 год., Св. Вмч Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден ја освети трпезаријата во црквата „Св. Вмч. Георгиј – Победоносец“ во с. Пирава;

 

На 03.06.2007 год., Св. цар Константин и царица Елена; Петрови поклади, освети и положи камен-темелник за нова црква во нас. Отовица - Велес, која ќе биде посветена на „Св. Вмч. Георги Победоносец“.

 

на 11.08.2007 год., Св. мч. Калиник;св. мч-ца Серафима; освети и положи камен-темелник за нова црква во село Градец - Валандово, која ќе биде посветена на Св. Атанасиј Велики. 

 

на 25.08.2007 год., Св. мч-ци Фотиј и Аникита; освети и положи камен темелник за нов конак во манастирот „Св. Богородица“ во с. Согле;

 

на 02.09.2007 год., Св. пр. Самуил; св. мч-ци Севир и Мемнон; ја освети црковната камбанарија во црквата Св. Атанасиј во с. Теово;

 

на 03.09.2007 год., Св.ап. Тадеј; св. мч-ца Васа Солунска; ја освети спотската сала „Филип Втори Македонски“ при основното училиште „Јосип Броз Тито“ во Валандово;

 

на 28.10.2007 год., Преп. мч. Лукијан Антиохиски; преп. Ефтимиј Нови; ја освети црквата „Света Троица“ во с. Росоман;

 

на 25.10.2007 год., Св. мч-ци Пров, Тарах и Андроник; св. Мартин Турски; ја освети новата бензиска пумпа на фирмата „Мак-Оил“ во близина на Велес;

 

на 04.11.2007 год., Св. Аверкиј еп. Ераполски; изврши освет на новоизградениот метален крст над с. Оморани;

 

на 11.11.2007 год., Преп. мч-ца Анастасија Римјанка; ја освети црквата „Св. Георги Победоносец“ - с. Сирково;

 

на 22.11.2007 год., Преп.Матрона; св. Нектариј Егински; св.Онисифор; ги освети просториите, а воедно и нивно свечено пуштање во употреба на новоизградената Црковно - народна кујна во Велес;

 

на 10.02.2008 год., Преп. Ефрем Сирин; преп. Исак Сирин; ја освети трпезарија во црквата „Св. Георгиј“ во с. Брајковци - Валандово;

 

на 20.02.2008 год., Преп. Партениј еп. Лампсакијски; учествуваше во чинот на осветување на камен-темелникот на нова црква посветена на Свети Серафим Саровски во кругот на Бигорскиот Манастир;

 

На 18.05.2008 год., Св. вмч-ца Ирина; св. Мартин и Ираклиј; освети и положи камен-темелник за нова црковна трпезарија во црквата „Св. Богородица“ с. Марена; 

 

на 24.05.2008 год., Св. Кирил и Методиј Солунски; во сослужение со Нивните Високипреосвештенства Митрополитите Полошко-кумановски г. Кирил и митрополит Брегалнички г. Иларион, го осветија новоизградениот храм „Св. Никола“ – Маврово и го осветија камен темелникот на манастирските конаци при храмот „Св. Никола“ во Маврово;

 

на 08.06.2008 год., Св. ап. Карп; св. новомч. Александар Солунски; во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополит Дебарски-кичевски г. Тимотеј, ја осветија црквата „Св. Никола“ - с. Опеница - Охрид;

 

на 20.07.2008 год., Св. вмч-ца Недела; преп. Тома Малеин; во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополит Европски г. Пимен,  ја осветија црквата „Св. Атанасиј Велики“ во с. Конопиште;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
< Претходно   Следно >