Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Рождество Богородично
22.09.2008.

 

 

Sample Image

 

 На празникот на раѓањето на Мајката Божја,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Демир Капија отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата сослужуваа свештенослужители од Велес, Кавадарци и Демир Капија.

 

 
 Sample Image
 
Sample Image
 
 
  На празникот на раѓањето на мајката над сите мајки, мајката од чија утроба се роди Спасителот на светот, која што прва го слушна гласот на ангелот како и довикува: „Радувај се, благодатна! Господ е со тебе! Благословена си ти меѓу жените!“, многуброен народ доаѓа  да ги посети Божјите храмови низ целиот свет и со молитвено поклонение и молитви кон Божјата Мајка да го побара нејзиното застапништво пред престолот на Господ Бог, Исус Христос.
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 Sample Image
 
 
Верниот народ се причести со Светите Христови дарови.
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
< Претходно   Следно >