Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Од посетата на Хунзите на Македонија
Од посетата на Хунзите на Македонија
26.08.2008.

 

 
Sample Image

 

 

Висока делегација на Хунзите, кои се сметаат за потомци на Александар Македонски, предводена од кралот и кралицата на Хунзите престојуваше во Македонија од 11.07. 2008 до 18. 07 2008 година.

            Хунзите  зборуваат на старомакедонски јазик и живееат на најисточната точка од поранешното кралство на Александар Македонски.
 
 
 
Sample Image
 
 
 
Шестчлената делегација, предводена од принцот Газафар Али Кан со титула мир и неговата сопруга, принцезата Рани Атика, беше дочекана со фаланга и македонско лебче.

 

Делегацијата на Хунзите во својот престој во Македонија беше примена од Архиепископот на Македонската православна црква Г.Г. Стефан, премиерот на Македонија г-н Никола Груевски, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и голем број други организации и градски власти на општините што тие ги посетија при својот престој.

 

При престојот, Хунзите имаа можност да се запознаат со голем дел од традициите и обичаите од богатата културна ризница на нашата земја.

 

 

 
 Sample Image
 
Средба со градоначалникот на Скопје, г-н Трифун Костовски. 
 
Sample Image
 
 
Посета на црквата „Св. Петар и Павле“ во Скопје.
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
На Петровден тие присуствуваа на традиционалната Галичка свадба.
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Отец Доситеј ги запозна гостите со историјата на Бигорскиот манастир, при нивната посета на еден од нашите најубави манастири.
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
При посетата на Охрид, неизбежна е посетата на Светиклиментовата црква на Плаошник и Самоиловите тврдини. 
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Во рамките на својата посета, Хунзите беа гости и на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. 
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
При посетата на Битола и Прилеп нивен домаќин беше Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 
 
< Претходно   Следно >