Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија - Преображение
20.08.2008.
 
Sample Image
 
 
Преображението на Господ Исус Христос на планината Тавор е празник на кој луѓето масовно ги посетуваат православните храмови ширум нашата земја, за молитвено да Му се поклонат на Спасителот. По повод големиот христијански празник Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе клирици отслужи Божествена Литургија во црквата Свети Димитриј во Кавадарци.  
 
 Sample Image
 
 
  На почетокот на свечената Литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и го произведе го чин чтец ученикот од Македонската православна богословија, Ѓорѓи Лазов.
 
 
Sample Image
 
 
 Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
 Sample Image
 
 
На Светата Литургија, Митрополитот се обрати со празнично слово кон собраниот верен народ, толкувајќи го Светото Преображение на Господ Христос пред тројцата Негови ученици.
 
 
Sample Image
 
 
 
 
    Митрополитот Агатангел ги причести верниците, а потоа заедно со свештенослужителите пристапија на средината од храмот, каде што извршија осветување и благословување на грозјето коешто верниците го донесоа од своите лозја и ги прекршија и благословија празничните лебови.

 

 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
< Претходно   Следно >