Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Архиерејска Литургија 17. 08. 2008
18.08.2008.
 
 
 

 

  На 17. 08. 2008 год., ден недела во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес беше отслужена Архиерејска Божествена Литургија,  со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од велешкото намесништво, а присуствуваа поголем број на верници. 

 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
 
Во својата празнична проповед Митрополитот Агатангел зборуваше за подготовката за примањето на Светата Причест и за тоа со каква внимателност треба да пристапиме кон Светите Христови дарови, повикувајќи не правилно да пристапуваме кон постот, молитвата и исповедта. 
 
 
 
 
  Поголем дел од присутните верници молитвено ја проследија Литургијата, а потоа се причестија со Светите Христови дарови.
 
 
 
 
 
 
 
 
На овој ден се чествуваше споменот на Св. 7 отроци во Ефес и Св. Козма Етолски.  
 
 
< Претходно   Следно >