Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Св. Наум Охридски
4.07.2008.
 
 
Sample Image
 
 
Чествувањето на споменот на големиот охридски чудотворец свети Наум, традиционално се одбележа во манастирот на брегот на Охридското Езеро, каде почиваат моштите на свети Наум Охридски.
 
Sample Image
 


Вечерта на 02 јули (среда) надлежниот Митрополит на Дебарско-кичеваката епархија г. Тимотеј присуствуваше на Вечерната богослужба, а митрополитот Повардарски г. Агатангел со свештенослужители од Дебарско-кичевската епархија и од Повардарската епархија отслужи празнична Вечерна богослужба.

Утредента во манастирската црква Митрополитот Тимотеј во сослужение со Митрополитот Агатангел и бројни свештеници и свештеномонаси, отслужи Божествена Литургија. На Божествената Литургија со празнично слово кон верниот народ се обрати Владиката Тимотеј, а потоа Владиците и свештенослужителите се упатија во манастирскиот двор каде што беше извршен Водосвет и беа благословени и прекршени празничните лебови.

 

           Верниците кои беа дојдени во голем број трпеливо во ред чекаа за да влезат во храмот и да се поклонат пред гробот на свети Наум.

 

 
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
 
< Претходно   Следно >