Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Недела на Св. Григориј Палама (23. 03. 2008)
24.03.2008.

 

Sample Image

 

На почетокот на неделата посветена на Светиот Григориј Палама, беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино. Со Литургијата чиноначаслствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители.

Во својата проповед, Митрополитот Агатангел го истакна значењето на Светиот Григориј Палама за православната црква, а повторно го истакна и значењето на молитвата, покајанието и исповедта за време на Великиот пост и ги повика верниците почесто и вистински да ги практикуваат овие Свети тајни.
 
 
 
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 
< Претходно   Следно >