Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свето Вознесение Христово

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Свето Вознесение Христово
14.06.2024.

Sample Image    Sample Image

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 13. 06. 2024 година, денот кога го прославивме светлото Вознесение на Господ Бог наш и Спасителот Исус Христос, во манастирот „Вознесение Христово“ во Гевгелија, беше отслужена Света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на митрополитот Европски г. Пимен и  митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Тајни. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач.