Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Православието

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 
Недела на Православието
24.03.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Неделата на Православието се отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес.

Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси.

По завршувањето на Литургијата се отслужи Панихида за сите загинати во терористичкиот напад во Москва, а потоа беше отслужен и Молебен во Неделата на Православието.

 

 
< Претходно   Следно >