Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Богојавленски водосвет - Водокрст

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

 
Богојавленски водосвет - Водокрст
18.01.2024.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

Ден пред големиот христијански празник Богојавление - Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет. Оваа година осветувањето на водите се изврши во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, каде се отслужи Вечерна со Василиева Литургија, а потоа во сослужение на присутните свештеници, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја освети водата за здравје и спасение на верниците.

 

 
< Претходно   Следно >