Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Распоред на претстојните архиерејски богослужби
Распоред на претстојните архиерејски богослужби
29.12.2023.

 

 

·         05. 01. 2024 год. (Петок) Преп. Наум Охридски;

Параклис „Св. Гаврил Велички“ Велес;

Царски часови со Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.30 часот;

 

·         06.01. 2024 год. (Сабота) Претпразненство на Божик – БАДНИК

Црква „Св. Кирил и Методиј“ Велес;

Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.00 часот;

 

·         07.01. 2024 год. (Недела) Рождество Христово – БОЖИК

Соборен храм „Св. вмч. Пантелејмон“ Велес;

Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот;

 

·         08. 01. 2024 год. (Понеделник) Втор ден Божик, Собор на Пресвета Богородица

 Црква „Св. вмч. Димитриј“ Кавадарци;

Света Божествена Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот;

 

·         09. 01. 2024 година (Вторник) - Св. архиѓакон и првомаченик Стефан - трет ден Божик

Црква „Св. Атанасиј“ Негорци;

Архиерејска Божествена Литургија на која ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од гевгелиското намесништво на Повардарската епархија со почеток во 08.15 часот;

 

·         12.01. 2024 год. (Петок) Св. Гаврил Велички

Параклис „Св. Гаврил Велички“ при црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Велес;

Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот;

 

·         14.01. 2024 год. (Недела) Обрезание Господово; Св. Василиј Велики

Црква „Св. Кирил и Методиј“ Велес;

Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.45 часот;

 

·         18.01. 2024 год. (Четврток) Св. мч - ци Теопемт и Теон - (ВОДОКРСТ)

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Велес;

Утрена со Царски Часови на Богојавление и Вечерна со Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.00 часот, како и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

 

·         19.01. 2024 год. (Петок) Богојавление – ВОДИЦИ

Црква „Св. Вознесение Христово“ Велес;

Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.00 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ  (На Мало Мовче) со почеток 11.00 часот;

·         20.01. 2024 год. (Сабота) Собор на Св. Јован Крстител

Црква „Св. Јован Крстител“ Велес;

Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот.

 
< Претходно   Следно >