Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Прослава на патронот во Соборниот храм во Скопје

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Прослава на патронот во Соборниот храм во Скопје
12.12.2023.

На 08.12.2023 година, денот во кој Црквата го прославува празникот на заштитникот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, свети Климент Охридски, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан чиноначалствуваше со Божествена Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. На Архиепископот му сослужуваа Митрополитите, Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Епископите, Дељадровско-илинденски г. Јоаникиј и Стобиски г. Јаков,  којшто и произнесе беседа.

Многубојниот светиклиментов верен народ се причести со светите Христови дарови.

Преземено од сајтот на Скопската епархија на МПЦ-ОА