Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Илинден
Илинден
3.08.2023.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На денот кога Македонската православна црква го чествува споменот на светиот пророк Илија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, отслужи света Божествена Литургија во црквата "Св. Кирил и Методиј" во Велес.

На овој ден, кој Република Македонија го чествува како свој национален празник, годинава се навршуваат точно 120 години од Илинденското востание, па затоа Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Панихида за сите оние наши браќа и сестри кои ги положија своите животи за слобода на Македонскиот народ и стремежот за слободна и независна држава Македонија.

 

 
< Претходно   Следно >