Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Вознесение Христово
Вознесение Христово
26.05.2023.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На празникот на Светото Вознесение Христово, во храмот посветен на Вознесението во Гевгелија беше отслужена Света Божествена Литургија. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Стобиски г. Јаков, како и бројно свештенство на епархијата. Традиционално, молитвено присуствуваа голем број верници од градот Гевгелија. На оваа Литургија, Митрополитот Агатангел по одлука на Синодот на МПЦ-ОА, го произведе протоерејот Љупче Миланов, во чин ставрофор со право на носење на граден крст. 

По завршувањето на Литургијата беше осветена вода и беа осветени и прекршени празничните колачи.

 

 
< Претходно   Следно >