Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во село Бистрица
Осветување на црква во село Бистрица
8.05.2023.

 

Sample Image

 

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 07 мај 2023 Лето Господово, во Неделата на Раслабениот, се освети црквата на светите апостоли Петар и Павле во селото Бистрица. Чинот на осветување го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство на Повардарската епархија.

По чинот на осветувањето на храмот се отслужи и света Божествена Литургија во него, а со слово кон присутните верници се обрати Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Чинот на осветувањето на црквата молитвено го проследија многубројни вeрници од Бистрица, Велес, Скопје и други околни населени места.

 

 
< Претходно   Следно >