Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ново издание од издавачката дејност
Ново издание од издавачката дејност
14.03.2023.

 

Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, излезе од печат книгата „Старец Тадеј“, во која се содржани животописот и поуките на старецот Тадеј Витовнички. „Какви ти се мислите - таков ти е и животот“ – по оваа поука сите го препознаваат старец Тадеј. Смирението и љубовта, детската непосредност и искреност во односот со Бог и кон луѓето биле одлика на неговиот живот и на неговите поуки, кои во продолжение се изложени. Со надеж дека македонскиот православен читател ќе добие голема духовна полза од неговите избрани поуки и од неговиот живот, ја објавуваме оваа книга по 20 години од неговото блажено упокојување.

Книгата ја преведе ѓаконот Петар Петковски.

Предговор на книгата

 

Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 

Цена на книгата 300 денари.

 

 
< Претходно   Следно >