Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Канонизација на игуменот Кирил Пејчиновиќ
Канонизација на игуменот Кирил Пејчиновиќ
17.10.2022.

 

Sample Image

 

На 16.10.2022 година во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, се изврши канонизација на преподобниот игумен Кирил Пејчиновиќ-Лешочки. Одлуката на светиот архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со која тој е вброен во ликот на светителите на Православната Црква, се обнароди на Божествената Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на архиереите на Македонската православна црква.

Повеќе информации за овој настан

 

 
< Претходно   Следно >