Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија во Нови Сад

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Света Божествена Литургија во Нови Сад
3.10.2022.

ФОТОГАЛЕРИЈА

На 02.10.2022 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на светата архиерејска литургија, која ја служеше Неговата Светост, Српскиот Патријарх г. Порфириј, во соборната црква „Св. Ѓорѓи“ во Нови Сад. На Литургијата сослужуваа бројни архиепископи на СПЦ и архиепископи од помесните православни цркви, а на неа беше извршен свечен чин на канонизација на свети Иринеј, епископ бачки и свети бачки маченици. Од Македонската православна црква сослужуваа уште и Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Повеќе информации за овој настан на интернет страната на СПЦ