Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Призив на Светиот Дух

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

Призив на Светиот Дух
5.09.2022.

Фотогалерија

На 4 Септември 2022 г., во дванаесеттата недела по Педесетница, кога светата Црква ги празнува светите маченици Агатоник, Зотик и другите со нив; светата маченичка Евлавија; и светата маченичка Антуиса и другите со неа, со благослов на нашиот Ректор, беше отслужена архиерејска литургија, со што, се означи почетокот на новата учебна година.

На светата архиерејска литургија чиноначалствуваше нашиот ректор, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, како и отците-професори во нашата Богословија.

По завршувањето на Божествената Литургија, се изврши чинот Призив на Светиот Дух.

За време литургијата, Митрополитот Јосиф се произнесе со пригодна беседа, поучувајќи учениците, преку своите духовни совети, на духовно растење и достојно служење на светата Црква.

По завршувањето на чинот Призив на Свет Дух, поздравно слово произнесе и професорот ѓакон Илија Петров.

Подготвил:  ѓакон Илија Петров