Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети апостоли Петар и Павле

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Свети апостоли Петар и Павле
12.07.2022.
Sample Image
 

На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На оваа Литургија, Митрополитот Агатангел благоволи и во ракоположи во чин свештеник, досегашниот ѓакон Драган Тасевски од Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 24 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор Пармачки.

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/mrRCvXrgCZrx7xet5

 
< Претходно   Следно >