Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Православието
Недела на Православието
14.03.2022.

 

Sample Image

 

Во Неделата на Православието се отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес.
Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси.
 
Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/8iL7hfTsuMBszFZc9

 

 
< Претходно   Следно >