Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Реиздание на „Богородичниот Псалтир“

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 

 

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

 


 
Реиздание на „Богородичниот Псалтир“
8.03.2022.

 

Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а во пресрет на Великиот пост, кога се посветуваме поинтензивно на пост и молитва, кога ја излеваме душата пред Бога и кога посебно го бараме застапништвото и молитвите на Пресвета Богородица, излезе од печат долгоочекуваното второ и дополнето издание од „Богородичниот псалтир“.
Новина во ова издание е акатистот посветен на празникот Животворен извор на Пресвета Богородица – Балаклија.
Да ги умножиме нашите подвизи, да ги засилиме нашите молитви, а во овој подвиг најмногу ќе ни помогне токму овој Богородичен псалтир.
Ова најново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ е превод на свештеник Јани Мулев.
Во текот на оваа недела ќе биде доставен до сите цркви и манастири во Повардарската епархија, а исто така може да се нарача во издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 

 
< Претходно   Следно >