Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Простувањето
Недела на Простувањето
7.03.2022.

 

Sample Image

 

Во Неделата на простувањето - Прочка, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на голем број свештеници од епархијата отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, на која голем број верници молитвено побараа прошка од Бога. На Литургијата Митрополитот благоволи и го потстрижа во чин чтец, студентот на еолошкиот факултет, Андријан Ѓорѓиев од Велес.

Во својата празнична беседа Митрополитот не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.

 

Фотографии на следниот линк: https://photos.app.goo.gl/56wBtAQgzporDLth6

 
< Претходно   Следно >