Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow Распоред на претстојните празнични богослужби
Распоред на претстојните празнични богослужби
28.12.2021.

 

 

- 05.01. 2022 год. (Среда) Преп. Наум Охридски -  црква Успение на Пресвета Богородица - Велес - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот; 

- храм Св. Кирил и Методиј - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот;

 

- 06.01. 2022 год. (Четврток) Претпразненство на Божик - БАДНИК - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО - храм Св. Кирил и Методиј - Велес - Вечерна со Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.30 часот;

- храм Успение на Пресвета Богородица - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО со Вечерна и Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот;

- храм Свети вмч. Пантелејмон - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО со Вечерна и Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот;

 

- 07.01. 2022 год. (Петок) Рождество Христово - БОЖИК - храм Св. Кирил и Методиј - Велес - Света Божикна Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот;

- храм Успение на Пресвета Богородица - Света Божикна Златоустова Литургија со почеток во 08.30 часот;

 

-            08. 01. 2022 год. (Сабота) Втор ден Божик, Собор на Пресвета Богородица – црква „Св. Петка“ – Кавадарци – Света Божествена Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот;

 

-    09. 01. 2022 година (Недела) - Св. архиѓакон и првомаченик Стефан - трет ден Божик 08.00 часот – Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Негорци на која ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од гевгелиското намесништво на Повардарската епархија.

 

- 12.01. 2022 год. (Среда) Св. Гаврил Велички - параклис Св. Гаврил Велички во комплексот при црквата Успение на Пресвета Богородица - Велес - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.15 часот;

- храм Св. Кирил и Методиј - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот;

 

- 14.01. 2022 год. (Петок) Обрезание Господово; Св. Василиј Велики - храм Св. Кирил и Методиј - Велес - Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.45 часот; 

- храм Успение на Пресвета Богородица - Света Василиева Литургија со почеток во 08.30 часот;

 

- 18.01. 2022 год. (Вторник) Св. мч - ци Теопемт и Теон - (ВОДОКРСТ) -  храм Успение на Пресвета Богородица - Велес - Утрена со Царски Часови на Богојавление и Вечерна со Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.30 часот, како и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

- храм Св. вмч. Пантелејмон - Утрена со Царски Часови на Богојавление и Вечерна со Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

- храм Св. Кирил и Методиј - Утрена со Царски Часови на Богојавление и Вечерна со Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

 

- 19.01. 2022 год. (Среда) Богојавление - ВОДИЦИ - храм Св. Вознесение Христово - Велес -  Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во дворот на храмот) со почеток 11.00 часот;

- храм Св. Кирил и Методиј - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во дворот на храмот) со почеток 11.00 часот;

- храм Св. вмч. Пантелејмон - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во дворот на храмот) со почеток 11.00 часот;

 

- 20.01. 2022 год. (Четврток) Собор на Св. Јован Крстител - манастир Св. Јован Крстител - с. Ветерско - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот;  

 

 
Следно >