Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ракополагање на свештеник
Ракополагање на свештеник
29.11.2021.

 

Sample Image

 

Sample ImageНа 28.11.2021 година, вo црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци, се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благоволи и го ракоположи во чин ипоѓакон, теологот Петар Кабранов од Кавадарци, а потоа во чин свештеник, ѓаконот Душко Делов од Неготино. Митрополитот Агатангел најпрво им го претстави новиот свештеник на присутните верници, а потоа изрече поука до новиот свештенослужител пред Престолот Божји, ревносно и совесно да ја чува и проповеда Православната вера и верно да Му служи на Господ Исус Христос и на својот македонски род.

 

 
< Претходно   Следно >