Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Битола

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 

 

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

 


 
Архиерејска Литургија во Битола
9.11.2021.

 

Sample Image

 

На празникот на светиот великомаченик Димитриј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел сослужуваше на светата божествена Литургија во храмот на овој светител во Битола, заедно со останатите архиереи на Македонската православна црква, како и бројно свештенство. Со оваа Литургија беше одбележан јубилејот на Митрополитот Преспанско-пелагонсики г. Петар, 40 години архипастирска служба во Македонската православна црква.

Повеќе за овој настан на веб страната на Преспанско-пелагониската епархија.

 
< Претходно   Следно >