Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Oпело на протоереј-ставрофор Стојан Јанковски

Возљубени чеда во Христа Спасителот,

Исполнети со огромна духовна радост од последните торжествени настани во нашата Богомдарувана Повардарска епархија, односно осветувањата на две нови духовни светилишта во градовите Гевгелија и Кавадарци, би сакале да Ве известиме дека сите заедно ќе посведочиме уште на еден таков радосен духовен настан.

На 14 Ноември 2021 година, ќе ја осветиме црквата „Св. Атанасиј Велики“ во центарот на градот Богданци. Оваа црква која првично е изградена во 1880 година, поради спој во електричната инсталација беше целосно опожарена во 2014 година. Ова беше голема духовна загуба и за жителите на градот Богданци, и воопшто сите верници на Македонската православна црква. Но и при оваа неволја за градот Богданци и за неговите жители, како и за Повардарската епархија, не останавме рамнодушни, туку напротив веднаш започнавме со изградба на нов импозантен храм кој одново ќе го краси овој град. Со Божја помош и благослов, успеавме во нашите намери.

Тој ден е 14 ноември. Храмот на светиот Атанасиј, архиепископот Александриски, повторно ќе биде духовен светилник на Богданци. Затоа дојдете, заедно, соборно да се радуваме на неговото осветување.

Митрополит Повардарски г. Агатангел

Oпело на протоереј-ставрофор Стојан Јанковски
5.10.2021.

Во соборниот храм св.Климент Охридски - Скопје со благослов на Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан, митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и многубројно свештенство, изврши опело за протоереј-ставрофор Стојан Јанковски, пранешен секретар на САС на МПЦ-ОА. Бог да го прости и вечен спомен.