Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Света Божествена Литургија
15.08.2021.

Sample Image На денот кога светата православна црква чествува спомен на пренос на моштите на свети Климент Охридски, како и откривање и пренос на моштите на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литругија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.