Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светиот пророк Илија - Илинден

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Светиот пророк Илија - Илинден
2.08.2021.

Sample Image На денот кога се чествува споменот на светиот пророк Илија, како и националниот празник на Република Македонија, беше отслужена света архиерејска Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, а на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на протоереј-ставрофор Славе Јованов, протоереј Игор пармачки, протоѓакон Васил Ристовски и ѓакон Никола Ѓорѓиевски.