Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Света Божествена Литургија
1.08.2021.

Sample Image Во шестата седмица по Педесетница, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.