Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светите апостоли Петар и Павле

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Светите апостоли Петар и Павле
12.07.2021.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите апостоли Петар и Павле, Митрополитот Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На големиот христијански празник Петровден се навршија 23 години од архипастирската дејност на Митрополитот Агатангел, па од името на целото свештенство на Повардарската епархија, како и од целото патство со слово кон Митрополитот се обрати протоереј Игор Пармачки.