Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Вечерна богослужба, Росоман
Sample Image   
 

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

 
 
Вечерна богослужба, Росоман
22.06.2021.

 

Sample Image

 

Sample Image На втор ден Духовден, свештенството при кавадаречкото архиерејско намесништво на Повардарската епархија отслужи Вечерна Богослужба во црквата „Света Троица“ во Росоман. На вечерната богослужба молитвено присуствуваа голем број жители на Општина Росоман.

 

 
< Претходно   Следно >