Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Матурираше 53. генерација богослови

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Матурираше 53. генерација богослови
14.06.2021.

Денес, на 12.06.2021 година, беа доделени дипломите на 53. генерација богослови на Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“. На  чествувањето кое се одржа по отслужената Архиерејска Литургија присуствуваа Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, кој годинава беше и во функција на пратеник на Светиот архиерејски синод на матурските испити, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски и воедно ректор на Богословијата, г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, деканот на Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“ проф. Ѓоко Ѓорчевски, како и целокупниот наставнички колегиум на Богословијата.

Повеќе информации на веб-страната на Скопската епархија