Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Кавадарци

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Архиерејска Литургија во Кавадарци
7.06.2021.

Sample Image Во Неделата на слепиот, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци. На Литургијата, Митрополитот Агатангел благослови и го потстрижа во чин чтец, завршениот богослов Трајче Ѓорѓиев од Кавадарци.