Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Самарјанката

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Недела на Самарјанката
30.05.2021.

Sample Image Во Неделата на Самарјанката, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во болничката црква „Св. Козма и Дамјан“ во Велес.