Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светите просветители Кирил и Методиј

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Светите просветители Кирил и Методиј
28.05.2021.

Sample ImageНа денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите македонски просветители Кирил и Методиј се отслужи Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Велес. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Брегалнички г. Иларион и бројно свештенство. Митрополитот Агатангел, на оваа Литургија, благоволи и го произведе во чин протоереј, свештеникот Игор Пармачки од Берово.