Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Парастос на блаженоупокоениот Архиепископ Доситеј

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Парастос на блаженоупокоениот Архиепископ Доситеј
19.05.2021.

На 20.05.2021 година се навршуваат 40 години од блаженото успение на Архиепископот Охридски и Македонски Доситеј, првиот Претстојател на обновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква. По тој повод, во храмот „Свети великомаченик Димитриј“ во Скопје се отслужи Парастос (Панихида ). На молитвениот собор чиноначалствуваше и беседеше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, како и на бројни презвитери и ѓакони.
Повеќе информации на веб страната на Скопска епархија.