Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Заупокоена Литургија и Опело за Митрополитот Горазд

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Заупокоена Литургија и Опело за Митрополитот Горазд
31.12.2020.

На 29. 12. 2020 година, во храмот на Пресвета Богородица во Скопје, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан по отслужената заупокоена литургија заедно со митроплитите Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион, Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Кумановско-осоговски г. Григориј и поранешниот митрополит г. Јосиф отслужија опело на блаженоупокоениот митрополит Горазд, поранешен митрополит Европски.