Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Литургија во соборниот храм на МПЦ во Скопје

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Литургија во соборниот храм на МПЦ во Скопје
9.12.2020.

 

Sample Image

 

Патронот на Македонската црква, Свети Климент, торжествено се прославува низ сите наши духовни светилишта, а централната прослава е во Скопје, со Божествена Литургија во Соборниот храм на Македонската црква посветен на Свети Климент. На овој ден Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на Митрополитите, Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион, отслужи Златоустова литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Повеќе информации на веб страната на Скопската епархија.

 
< Претходно   Следно >